چه شد که وبسایت مغناطیس مشتری بوجود آمد؟

فرهاد عراقی هستم، مدیر وبسایت مغناطیس مشتری. سال ۱۳۸۱ بود که وارد حرفه فروشندگی در زمینه ماشین های اداری شدم.

بعد از گذشت تقریبا ۴ سال متوجه شدم که علاقه ام به کامپیوتر و فعالیت در این زمینه بیشتر است ( با اینکه رشته تحصیلیم مکانیک شاخه نقشه کشی صنعتی بود ) و این باعث شد که وارد حوزه کامپیوتر بشوم و در این زمینه شروع به کسب و کار کردم.

البته در همان زمان، یادگیری دانش فنی درباره سخت افزار و نرم افزار را آغاز نمودم و از تجارب دوستان و همکاران یا مطالعه وگذراندن دوره های آموزشی استفاده می کردم.

همیشه در این فکر بودم که چگونه و با چه روش هائی می شود فروش بیشتری ایجاد کرد و به درآمد بالاتری برسم؟  به این نتیجه رسیدم که باید برای پیشرفت یک کسب و کار روش ها و تکنیک های بازاریابی را فرا گرفت.

مطالعه میکردم، به وبسایت های مختلف ایرانی و خارجی سر می زدم و مقالات آموزشی بازاریابی را می خواندم و به نکات خوبی دست می یافتم و در کار اجرا می کردم. از افرادی که موفق بودند سوال می کردم و به دنبال راه کار بودم.

خب هیچوقت به صورت متمرکز وارد تخصص بازاریابی نشده بودم فقط در حد اینکه برای بهتر شدن کسب و کارم راهی پیدا کنم، مشاوره می گرفتم و یا تحقیق می کردم. تا اینکه در سال ۹۱ با رکود اقتصادی کسب و کارم به شکست منتهی شد.

به شدت به دنبال بهتر شدن وضعیت کاری و بهبود زندگی بودم

به شدت به دنبال بهتر شدن وضعیت کاری و بهبود زندگی بودم که تصمیم گرفتم بر روی بهبود فردی کار کنم. لذا در دوره های تخصصی روانشناسی موفقیت شرکت کردم و اولین قدم که درست کردن باورها بود را در خود تعمیم دادم.

قدم بعدی من شرکت در دوره های تخصصی بازاریابی و فروش و روانشناسی فروش بود.

در همین دوران به این فکر می کردم که دوره ی جدیدی در کسب و کار در حال به وجود آمدن هست و آن هم ایجاد فروشگاه های مجازی یا اینترنتی بودند.

تصمیم گرفتم اولین سایت فروشگاهی خود را در زمینه ی فروش کامپیوتر و لپ تاپ و قطعات آن ایجاد کنم. یک فروشگاه مجازی با همکاری یکی از دوستان راه اندازی شد که بعد از اینکه به نتیجه و درآمد نرسید، رهایش کردم. یک سال بعد ایده جدیدی به ذهنم رسید که با خود گفتم یک سایت شیک و عالی طراحی کنیم، که به یک شرکت برنامه نویسی و طراحی سایت  سپردم. 

ولی پس از گذشت ۹ماه این شرکت هیچ کار مفیدی انجام نداد و به تعهداتش عمل نکرد و متأسفانه پولی که صرف طراحی وبسایت شده بود هم از بین رفت و من برای بار دیگر با مشکل مواجه شدم که این مسئله من را به آن واداشت تا خودم برای طراحی سایت دست به کار شوم.

با وردپرس آشنا شدم البته سایت اول با جوملا ساخته شده بود ولی با جوملا راحت نبودم و به همین دلیل به دنبال راه اندازی وبسایت دومم با جوملا نبودم. علت اینکه وردپرس را انتخاب کردم این بود که از دیدگاه من، مدیریت و کاربری وردپرس نسبت به جوملا خیلی راحت تر و بهتر است.

وردپرس را تخصصی آموختم و سایت فروشگاهی خود را ایجاد کردم.

 از زمانی که تصمیم گرفتم که شخصا وبسایتم را راه اندازی کنم تا زمانی که استارت خورد حدود ۳ ماه طول کشید چون هم آموزش می دیدم و هم طراحی می کردم.

خوشحال از اینکه بدون نیاز به برنامه نویس همان گونه که در نظر و ایده ام بود، وبسایت را طراحی کردم و هر جائی هم که احساس می کردم خوب نیست به راحتی تغییر می دادم.

حتی یک فروش هم نداشتم

۳ ماه گذشت ولی حتی یک فروش هم نداشتم. ترافیک و بازدید کننده داشت ولی فروشی صورت نمی گرفت.

در این مرحله بود که با تصمیمی دیگر درباره ی آموختن تخصصی بازاریابی و فنون مربوط به یک کسب و کار اینترنتی کارم را ادامه دادم و از اساتید مختلف و بزرگ ایران بسیار آموختم.

یادم می آید اولین دوره هائی که شرکت کردم در زمینه ی تبلیغ نویسی و ایمیل مارکتینگ حرفه ای بود.

شروع به یادگیری و مطالعه کتاب های معروف در زمینه بازاریابی کردم. ( البته همچنان مطالعه و یادگیری ادامه دارد و تا روزی که عمر دارم ادامه خواهد داشت.)

تکنیک ها را در سایتم پیاده می کردم و بعد از مدت کوتاهی به طور باور نکردنی فروش اتفاق افتاد.

در جهان امروز هر کسب و کار، هر فروشگاه و یا هر شرکتی باید در دنیای مجازی یک تابلو یا بهتر بگویم یک وبسایت داشته باشد.

در جهان امروز هر کسب و کار، هر فروشگاه و یا هر شرکتی باید در دنیای مجازی یک تابلو یا بهتر بگویم یک وبسایت داشته باشد. در بعضی مشاغل وبسایت می تواند صرف معرفی محصولات و خدمات شان باشد و در بعضی دیگر با ایجاد یک فروشگاه مجازی می توان کسب در آمد کرد.

خیلی از افراد به این موضوع بی توجه هستند و می گویند که از راه اینترنت نمی شود پول خوبی به دست آورد لذا از راه اندازی وبسایت و یک جایگاه مجازی ولی جهانی برای خود سر باز می زنند. البته افراد زیادی هم هستند که با باور این مسئله و تلاشهای فراوان در راستای دستیابی به این هدف، در حال به دست آوردن درآمدهای میلیونی هستند.

بین این دو دسته، افرادی هم هستند که به موضوع کسب درآمد از اینترنت علاقه دارند و وبسایت مربوط به شغل خود را هم ایجاد کرده اند ولی چون با اصول آن آشنائی ندارند، آن را رها کرده اند. ( مثل خودم که به دلیل آشنا نبودن با اصول کسب و کار اینترنتی اولین سایتم که فروش نداشت را به مرداب سایت های رها شده، سپردم.)

دلیل ایجاد و اهداف مغناطیس مشتری

وبسایت مغناطیس مشتری به این دلیل ایجاد شد تا بتواند به هموطنان عزیزی که می خواهند قله های صعود و ترقی را در زمینه ی کسب درآمد از طریق آنلاین فتح کنند، کمک و یاری برساند.

در مغناطیس مشتری آموزشهایی از قبیل بازاریابی اینترنتی، سئو و بهینه سازی سایت، تبلیغ نویسی یا کپی رایتینگ، ایمیل مارکتینگ تخصصی، بهبود تجربه کاربری و … را بصورت رایگان، و همچنین محصولات فروشی و کارگاه و وبینار خواهیم داشت.

من روزانه زمانی حدود ۲ تا ۳ ساعت برای آموزش خود و فرا گرفتن دانش روز در این زمینه قرار داده ام و توصیه من به شما دوستان عزیزی که می خواهند یک کسب و کار پر درآمد داشته باشند این است که اول به دانسته هایتان عمل کنید و ترس ها را کنار بگذارید و دوم حتما و حتما برای به روز کردن اطلاعات تان مطالعه و فرا گرفتن آموزش های لازم در حوزه کاری خود وقت بگذارید و روی این موضوع سرمایه گذاری کنید و مطمئن باشید در این راه چند برابر هزینه هائی را که متقبل می شوید، به دست خواهید آورد.

فرهاد عراقی موسس و مدیر وبسایت مغناطیس مشتری